Xvent – Jak Poprawić Jakość Powietrza w Twoim Domu i Firmie

Rekuperator centralny z odzyskiem ciepła i wilgoci Xflat

Podczas opracowywania jednostki rekuperacyjnej Xflat skupiliśmy się na maksymalnej wartości użytkowej produktu.

Centrala wentylacyjna Xflat nadaje się do mieszkań i domów jednorodzinnych.

Dzięki swoim wymiarom i konstrukcji MultiPlacing urządzenie można zainstalować w 6 różnych pozycjach i na naprawdę małych przestrzeniach instalacyjnych.

Urządzenie wyróżnia się niską wagą i niewielką wysokością (tylko 13 kg i 180 mm)

Dzięki klasyfikacji jednostki w klasie energetycznej A, Xflat spełnia wymogi programów dotacyjnych.

Możliwość podłączenia czujnika CO2 i RH (wilgotności) oraz rozszerzenia regulacji o zdalne sterowanie i podłączenie do inteligentnego domu.

Możliwość podłączenia zewnętrznej nagrzewnicy
bezpośrednio do urządzenia – dzięki temu nagrzewnica działa tylko w przypadkach, gdy istnieje ryzyko zamarznięcia jednostki.

rekuperator

Korzyści z produktu

System MultiPlacing

Jednostkę można zamontować pod sufitem, na ścianie w poziomie lub na ścianie w pionie.

Niska waga i niewielka wysokość

tylko 13 kg i 180 mm

Łatwa instalacja

Szeroka gama akcesoriów zewnętrznych

Podstawowy opis rekuperatora

Przeznaczony do mieszkań i mniejszych domów jednorodzinnych
Uniwersalna pozycja montażowa
Wymiennik ciepła i wilgoci
Możliwość podłączenia zewnętrznej nagrzewnicy
Łatwy montaż

Hotspot 2
Wbudowane sterowanie Służy do sterowania przepływem powietrza i innymi funkcjami jednostki.
Izolowane kołnierze Proste i bezpieczne łączenie przewodów wentylacyjnych.
Filtry o dużej pojemności Klasa filtracji M5 (alternatywnie F7).
Wydajne wentylatory EC Zapewniają ekonomiczną i płynną pracę.
Korpus z EPP Wykonany z czarnego EPP (spieniony polipropylen).
Wymiennik ciepła Odzysk ciepła lub odzysk ciepła i wilgoci (wymiennik entalpiczny).

Parametry techniczne rekuperatora Xflat

  XF1-15-ECS0HRXAS-0A0 XF1-15-ECS0ERXAS-0A0
Typ wymiennika regeneracyjnego  HRVERV
Moc podgrzewaczakWmaks. 1kWmaks. 1kW
Nominalna wydajność powietrza (200Pa)m3/godz160140
Poziom mocy akustycznej w odległości 3 m dB(A)39,638,8
Zasilanie jednostkiV/Hz1 ~ 230 / 50-601 ~ 230 / 50-60
Nominalna mocW106101
Sprawność odzysku – temperatura%8175
Skuteczność odzysku – wilgotność 55
Klasa efektywności energetycznej AA

Szczegółowe informacje techniczne

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Wentylacja zdecentralizowana to wentylacja mechaniczna tylko jednego pomieszczenia. Wentylacja centralna to wentylacja mechaniczna większej liczby pomieszczeń, która odbywa się za pomocą jednego urządzenia. Wentylację centralną zapewniają centrale o większych gabarytach niż centrale wentylacji zdecentralizowanej, gdyż muszą one dostarczać większą ilość powietrza. Centrale wentylacji centralnej umieszcza się najczęściej w miejscach, gdzie przeszkadzają najmniej i gdzie ich hałas nie jest uciążliwy. Instalacja centralnych systemów wentylacyjnych wymaga kanałów doprowadzających i odprowadzających powietrze, które często trudno jest umieścić tak, aby nie przeszkadzały. Systemy kanałów centralnych wymagają czyszczenia co roku, co może być dość skomplikowane. Koszty inwestycji w instalację kanałów i ich osłon kształtują się zazwyczaj na poziomie ceny zakupu centrali wentylacyjnej. Kolejnym aspektem jest regulacja i sterowanie tymi systemami w celu osiągnięcia minimalnych kosztów eksploatacji i dystrybucji powietrza tam, gdzie jest to potrzebne. Zaletą jest to, że zasysanie i wywiew nie muszą znajdować się na ścianie zewnętrznej, a jeśli tak, to zawsze są to tylko dwa otwory. Centrale zdecentralizowane służą do wentylacji tylko jednego pomieszczenia. Ich wymiary są różne, od bardzo małych, montowanych w ścianie, po większe, o wymiarach zbliżonych do mniejszego grzejnika. Centrale te wentylują tylko wybrane pomieszczenia i tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Ich zaletą jest to, że mogą być sterowane czujnikami  jakości powietrza (czujniki jakości powietrza -AQS), zazwyczaj za pomocą czujnika CO2 lub czujnika wilgotności względnej. Dzięki czujnikom jednostka wentyluje tylko wtedy, gdy stężenie substancji szkodliwych w powietrzu przekracza ustaloną granicę. Zapewnia to minimalne zużycie energii podczas wentylacji, nawet o 35% niższe niż przy eksploatacji bez czujników. Jednostki o większej mocy są w stanie w razie potrzeby dostarczyć do pomieszczenia większą ilość powietrza niż jednostki centralne, dzięki czemu mogą szybciej i lepiej przewietrzyć pomieszczenie.

Dla każdego konkretnego projektu należy rozważyć, które rozwiązanie będzie najlepsze.

Jednym z głównych parametrów używanych przy wyborze jednostki jest ilość powietrza, którą jest w stanie dostarczyć do pomieszczenia. Powszechnie stosowaną wartością do wyboru jest ilość powietrza na jeden metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia. Producenci często podają wartość 25 m3/h na 20 m2. To jest połowa tego, co zapewnia zdrowe środowisko. W większości przypadków bardziej odpowiednim parametrem do wyboru jednostki jest ilość powietrza na liczbę osób w danym pomieszczeniu. Typową wartością jest 25 m3/h na osobę.

I tak ważne jest, aby w konkretnym przypadku wybrać wyższą wartość obu metod.

Czujniki umożliwiają automatyczną pracę urządzenia. Urządzenie działa tylko wtedy, gdy jakość powietrza w pomieszczeniu jest gorsza niż wymagana. W praktyce oznacza to, że przy zachowaniu wymaganej jakości powietrza koszty wentylacji są minimalne! Oznacza to także niższe koszty eksploatacji i szybszy zwrot inwestycji w zakup centrali wentylacyjnej. Xroom umożliwia podłączenie czujnika CO2, czujnika RH i czujnika radonu.

Warto zastanowić się, czy ważniejsze są koszty eksploatacji, czy inwestycja zakupowa.

Regeneracja entalpiczna (ERV) oznacza pozyskiwanie wilgoci z powietrza wywiewanego. Nawiewane powietrze jest w okresie zimowym na tyle suche, że może obniżyć wilgotność względną powietrza w pomieszczeniu poniżej 20%. Tak niska wilgotność względna powietrza powoduje wysuszanie skóry, błon śluzowych oraz mebli i podłóg drewnianych. Sucha błona śluzowa utrudnia oddychanie i powoduje choroby układu oddechowego. Odwodnienie skóry powoduje powstawanie zmarszczek, a wyschnięcie drewna może spowodować uszkodzenie mebli lub podłóg. Idealna wilgotność względna wewnątrz powinna wynosić około 50%. Rozwiązaniem jest zastosowanie entalpicznego wymiennika ciepła.

Ważne jest, aby wiedzieć, że entalpiczne wymienniki ciepła zawsze odzyskują również ciepło.

Wentylacja przez okna jest w wielu przypadkach wystarczająca (np. w dzielnicach willowych, samotnych domach na obrzeżach lasu), ale nie zapewnia oszczędności energii. Jeśli jednak na zewnątrz panuje hałas, pyłki, uciążliwy zapach czy mróz, wentylacja przez okno nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nawet latem, jeśli pokój jest wyposażony w klimatyzację, otwieranie okien nie jest odpowiednie. We wszystkich powyższych przypadkach sensownym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna.
Jeśli urządzenie jest wyposażone w odzysk ciepła i/lub regenerację wilgoci, oszczędność energii sięga 85%, którą w innym przypadku trzeba będzie zapewnić poprzez ogrzewanie lub urządzenie chłodzące.

Warto zastanowić się, czy priorytetem jest cena, czy zdrowie.

Koszty operacyjne składają się z kosztów związanych z ogrzewaniem, kosztów napędu wentylatorów oraz kosztów konserwacji i serwisu. Koszty ogrzewania są o 85% niższe niż w przypadku wietrzenia przez taką samą ilość czasu oknami. Koszty napędu wentylatorów wynoszą zaledwie 3zł dzięki zastosowaniu silników EC, przy zakładanym całkowitym czasie wietrzenia wynoszącym 4 godziny dziennie. Koszty wymiany filtrów wynoszą mniej niż 15 zł miesięcznie przy dwukrotnej wymianie rocznie.

Napisz do nas


    Scroll to Top